کلیسا

اطلاعات کلیسا

کلیسا

گزارش هاي جهانگرداني همچون پيترو دلاواله، تاورنيه ، شواليه شاردن ، پرلاماز ، كرني لوبروين و ... از استقرار گروه هاي مختلف مسيحيان از جمله ارامنه – در قزوين و بعضي از نقاط روستايي پيرامون آن حكايت دارد كه پيشينه اش به نخستين سال هاي قرن هفدهم ميلادي مي رسد .آنان داراي گـورستـان جــداگانه و نـمازخانه و كليساي مخصوص به خود بوده ، با آزادي هاي نسبي در كنار مسلمانان زندگي مي كرده اند و بعضي به حرفه هاي صنعتي يا بازرگاني اشتغال داشته اند .بررسي اسناد موجود نشان مي دهد در سال هاي پاياني قرن نوزدهم ميلادي ، ارامنه قزوين از هيات مديره كليسا و دبستان مستقلي برخوردار بوده اند .

كليساي ارامنه 

ساختمان كليساي فعلي ارامنه – كه " هرپسيمه مقدس " خوانده مي شود – در پي گسترش حضور آنان در قزوين و كوچك بودن كليساي قبلي در سال 1315 ش با همت كشيش هارويتون درميسروپيان در زمين موقوفه اي توسط هوانس بارسقيان ساخته شده و داراي نمازخانه ، سالن اجتماعات و يك مدرسه است اين كليسا در خيابان طالقاني قرار دارد و در ديگري نيز از خيابان خيام به آن باز مي شود . ساختمان كليسا بنايي آجري است كه طرحي مبتني بر محور هاي چليپايي دارد و فضاي اصلي آن مستطيلي است كه چهار ستون رفيع در داخل آن بر آورده اند و با قوس هاي تيزه دار به هم پيوسته اند . محراب كليسا در ضلع شرقي آن قرار گرفته و برج ناقوس در جانب غربي واقع شده است .        علاوه بر مراسم عمومي مربوط به ارامنه،  اين كليسا همه ساله ميزبان آيين مخصوص" ارتحال و معراج حضرت مريم " است كه همزمان با " عيد تبرك انگور " در ماه آگوست – مرداد ماه – برگزار مي شود و انجمن هاي فرهنگي ارمني به زيارت اين كليسا مي آيند . در اين روز ابتدا مراسم " باداراك " يا آيين رسمي كليسايي به مناسبت جشن " تحول حضرت مريم " انجام مي پذيرد . سپس آياتي از انجيل تلاوت مي گردد و سرودهاي خاص درباره اعطاي مواهب الهي به بشر خوانده مي شود و پس از آن انگور تبرك شده را در ميان مردم توزيع مي نمايند .

كليساي كانتور 

محــوطه نسبتا وسيــعي كه اينــك به خيابان هاي دارايي ، بوعلي و خيام محدود مي شود – شمال محله پنبه ريسه – در اواخر دوره قاجار در اختيار اتباع دولت روسيه قرار داشت. علاوه بر ساختمان كنسولگري روسيه در قزوين ، تاسيسات ديگري نظير منبع آب ، سالن تئاتر و باله و ... در آن براي استفاده مهندسان و كاركنان روسي شاغل در پروژه راه شوسه قزوين احداث شده بود .     از جمله اين بناها كليساي كوچكي است كه در جنوب شرقي اين مجموعه واقع شده و به نام كليساي كانتور شناخته مي شود . در اين اثر ، پلان چند ضلعي نامنظم ، نماي آجري قرمز پوشش شيرواني گنبد ها به همراه آجر لعابدار و نو آوري در فرم هاي  تزييني هندسي ، معماري كاملا متفاوتي با ساير بناهاي استان ارائه مي شود .      در ورودي كليسا پس از عبور از ايوان كوچكي كه نيم متر از سطح زمين بالاتر است و با ستون هاي چوبي بر پا شده و سقفش از شيرواني است با قوسي هلالي از جانب غرب باز مي شود و به سالن اصلي و دو اتاق كوچك در شمال و جنوب آن مي پيوندد كه هر كدام با پنجره هاي نعل اسبي به بيرون ارتباط دارند . تاكيد بر اجراي طاق و قوس در داخل بنا چشمگير است و در طاقچه ها و ورودي اطاق ها و سرسرا ديده مي شود . تزيينات گچبري جالبي نيز در داخل و قسمتي از نما ي بيروني غربي به كار رفته است . از بيرون در دو طرف در ورودي با گچبري برجسته نقش صليبي را در داخل تاج گلي در آورده و به اين ترتيب تنها قسمت نماي بيروني را كه آجري نيست به شكل متفاوتي تزيين كرده اند  . نماي خارجي كليسا يكسره از آجر قرمز است و دور تمامي پنجره ها كه صورت نعل اسبي كشيده دارند ، دو رديف آجر كاري برجسته استفاده شده است . در ضلع جنوبي سه نيم ستون استوار برج مانندي در محل تقاطع اضلاع بنا بر آورده و سر ستون هاي آن را با آجر كاري برجسته حلزوني شكل تزيين كرده اند كه در بالاي آن و فاصله بين ستون ها يك نوار آجر كاري برجسته به صورت 8 و عرض نيم متر به چشم مي خورد .        برج ناقوس در ضلع غربي كليسا قرار گرفته است : يك چهار طاقي ساده كه بر روي دهليز ورودي بنا شده و در چهار ضلع ، پنجره‌هاي نعل اسبــي دارد . بــر بالاي پنجره‌ها يك رديف آجر كاري برجسته به صورت 8 انجام گرفته و در جلوي پنجره هاي ضلع شمالي و جنوبي برج ، دو نيم ستون متصل به ديوار و دو ستون استوانه اي پيش آمده به جنبه تزئيني آن كمك كرده اند . بر روي اين چهار طاقي يك بناي هشت ضلعي كوچكتر قرار دارد كه محل نواختن ناقوس بوده است . پوشش اين برج ، گنبدي فيروزه اي است كه از گردني كشيده اي برخوردار است . آرامگاه يك خلبان روسي نيز در محوطه جنوبي كليسا واقع شده است .

اطلاعات کلیسا

كليساي آسوريان 

اين كليسا كه در خيابان طالقاني قرار دارد براي مراسم مذهبي آسوري -  كلده اي هاي مهاجري كه در قزوين سكونت داشتند به سال 1915 ميلادي توسط ماريوحنا پايه گذاري شده و تا اكنون پا برجا مانده است . آسوريان قزوين علاوه بر اين كليسا مدرسه مستقلي نيز داشته اند .


ادرس :‌قزوین - خیابان بلوارشمالی - کوچه 30 - شماره 24
+98 28 3333 2200